صالحی: نمایشگاه‌های استانی کتاب موجب افزایش مصرف کتاب در کشور می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌غربی امروز (28 شهریورماه) با حضور سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزرات فررهنگ و ارشاد اسلامی، نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، مجرد، مدیرکل صدا و سیمای آذربایجان‌غربی، علی فریدونی، مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی افتتاح شد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین اظهار کرد: بسیار خوشحالم در ایام مبارک قربان تا غدیر شاهد افتتاح نمایشگاه کتاب در استانی هستم که در آن ادیان و قومیت‌های مختلف به‌راحتی در کنار هم زندگی می‌کنند و همزیستی دارند.

صالحی با اشاره به شخصیت‌های علمی و ادبی استان آذربایجان‌غربی گفت: این استان شخصیت‌های علمی قابل توجهی دارد که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی در تمدن این استان داشته‌اند.

وی با اشاره به دلاوری‌های این استان در 8 سال دفاع مقدس افزود: این استان خط مقدم 8 سال دفاع ایران‌زمین بود. شهدای گرانقدر این استان همانند شهید باکری همواره به‌عنوان ستارگان درخشان ایران اسلامی هستند و خواهند بود.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نمایشگاه استانی کتاب ارومیه یکی از نمایشگاه‌های خوب کتاب استانی است و یکی از نکات برجسته این نمایشگاه این است که در محل دائمی برگزار می‌شود که متعلق به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

وی عنوان کرد: به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب: «کتاب مبدا و عصاره تمدن‌سازی است». تمدن‌ها با کتاب تعریف می‌شوند و معنا پیدا می‌کنند. تمدن‌های بزرگ همانند تمدن ایران، یونان و هند همگی با کتاب شکل گرفته‌اند.

صالحی با اشاره به روند تولید کتاب در کشور گفت: تولید کتاب در کشور ما در شرایط مطلوبی قرار دارد و از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون یک میلیون عنوان کتاب در کشور چاپ شده است. این رقم اندکی نیست و با دوره‌های پیشین برابری نمی‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به ایجاد تغییرات در روند تولید کتاب، ادامه داد: روند تولید کتاب در کشور باید به شکل کمی و کیفی تغییر یابد؛ نسبت کتاب خوب به کل کتاب باید افزایش یابد.

وی افزود: مصرف کتاب به معنای خرید کتاب و خواندن کتاب باید بهبود یابد. نمایشگاه استانی کتاب در این مسیر به خوبی عمل کرده و این رویکرد در حال اتفاق است. اگر تولید کتاب باشد و مصرف اتفاق نیافتد انگیزه‌های مؤلف و ناشر کاهش پیدا می‌کند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کارکردهای برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب دسترسی به کتاب را تقویت می‌کنند و یک فرصت موقت برای دسترسی به کتاب محسوب می‌شوند. در نمایشگاه استانی کتاب ارومیه 35 هزار عنوان کتاب عرضه شده و این خود، یک فرصت مناسب برای دسترسی موقت بازدیدکنندگان به کتاب را ایجاد می‌کند.

صالحی اظهار کرد: نمایشگاه‌های استانی کتاب به مصرف کتاب کمک می‌کند و با دسترس قرار دادن کتاب، تخفیفات و یارانه‌ای که در  نمایشگاه‌های استانی کتاب توزیع می‌شود، باعث می‌شود که کتاب به شکل مطلوبی مصرف شود.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف جانبی که در نمایشگاه‌های استانی کتاب برگزار می‌شوند، افزود: برگزاری جشن امضای کتاب که در نمایشگاه‌ها با جدیت دنبال می‌شود، باعث ایجاد ارتباط نویسنده با خواننده کتاب شده و خواندن کتاب و عطش خرید کتاب افزایش می‌یابد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم همزمانی این نمایشگاه با هفته دفاع مقدس نقطه عطفی برای فعالیت‌های فرهنگی استان باشد.

پس از پایان مراسم افتتاحیه، صالحی از کتابفروشی شهر کتاب ارومیه بازدید کرد.

چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌غربی امروز (28 شهریورماه) افتتاح شد و تا 2 مهرماه برپا خواهد بود.

منبع خبر: خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

نظرات
دیدگاه شما پس از تائید نمایش داده می شود.