1-اسلحه، میکرب، و فولاد

کتاب اطلاعات جغرافیایی

کتاب اسلحه، میکروب، و فولاد، این کتاب یکی از بهترین کتاب های اطلاعات عمومی تمامیه سوالات شمارا در باره ی عوامل جغرافیایی وزیست محیطی را جواب خواهد. داد اثری از جرد دایموند است. این کتاب در سال ۱۹۹۷ منتشر شد. اما در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ با دو ویرایش جدید و اضافه شد .مطالبی جدید دوباره منتشر شد.اگر نگاهی به تاریخ جهان بیندازیم می فهمیم که جوامعی که از نظر تولید غذا، بهتر از سایرین عمل کردند. توانستند از مرحله اجتماع‌های بگذرند.

دایموند به کمک استدلال های علمی از تأثیر عوامل جغرافیایی و زیست محیطی در شکل دهی به جهان امروز بحث می کند.جرد دایموند در این کتاب در تلاش است تا به این پرسش هم پاسخ بدهد: چرا تمدن‌های اوراسیا موفق به تسخیر یا مقاومت در برابر دیگر تمدن‌ها شده‌اند؟ به نظر می‌رسد که تمام دستاوردهای بشری (علمی، هنری، معماری، سیاسی، و غیره) در قاره اوراسیا رخ داده ‌است. او در عین حال در تلاش است تا این اعتقاد را که سلطه اورآسیا را به برتری اروپایی‌ها و آسیایی‌ها از لحاظ اخلاقی، ذاتی، ژنتیکی یا فکری نسبت می‌دهد، رد کند.

2-شش نظریه‌ای که جهان را تغییر داد!!!!

برای عاشقان فلسفه و ریاضیات

کتاب اطلاعات عمومی 6نظریه ای که جهان را تغیر داد

پل استراترن فقط یک نویسنده نبودبلکه استاد فلسفه و ریاضیات دانشگاه کینگزتون نیز هست. در این کتاب که یکی از بهترین کتاب های اطلاعات عمومی است، به دنبال معرفی اتفاق‌هایی که نگرش انسان را به جهان تغییر داد به ۶ مورد برخورده« و آنها را در این اثر خود مدون کرده است. نویسنده با معرفی دوگانه‌ی «نوابغ» و «دستاوردها» در کنار هم تلاش کرده این ۶ اتفاق را به بهترین نحو به ما معرفی کند. «نیوتون و جاذبه»، «اینشتین و نسبیت»، «هاوکینگ و سیاه‌چاله»، «کوری و رادیواکتیویته» «تورینگ و کامپیوتر و کریک»،« واتسون و DNA »همان ۶ مرحله‌ای هستند که توانست جهان را به نوع دیگری شناخته شده است و از زاویه‌ای دیگر به دنیا نگاه کرده است.

3-چه کسی؟کدام وقت؟ چه چیزی را اختراع کرد؟

برای عاشقان نوآوری

کتاب اطلاعات عمومی چه کسی چه وقت چه چیزیرا اختراع کرد

رتبه3 بهترین کتاب های اطلاعات عمومی. این کتاب مکمل کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» است. با این تفاوت که کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» بیشتر درباره‌ی کشف مفاهیم علمی صحبت می‌کند، در حالی که این کتاب بیشتر درباره‌ی فناوری‌هاست. اگر بخواهیم از تفاوت علم و فناوری بگوییم، باید به این یک نکته اشاره کردکه علم را کنجکاوی بشر و نیازش به دانستن و فهمیدن هدایت می‌کند. درحالی‌که انگیزه‌ی پیشبرد فناوری نیاز انسان به بقا و تکثیر، ضرورت دسترسی به خوراک و غذا، مسکن، گرما و سرما،پوشاک و خواب حمل و نقل و در کل هر نیاز اولیه دیگری است.

4-انیشتین چه چیزی را نمی‌دانست؟

انیشتین چه سوال هایی را نمیدانست

کتاب اطلاعات عمومی انیشتن چه چیزی را نمیدانست

انیشتین یکی از باهوش‌ترین افرادیست که دنیا به‌ خود‌ دیده است. چه چیزی را ممکن است او ندانسته باشد؟ این کتاب به سوالاتی پاسخ می‌دهد که شاید انیشتین هم آن‌ها را نمی‌دانسته. این کتاب  اطلاعات عمومی به تمام سوال‌های شما از اینکه چگونه یک آهنربا‌ کار می‌کند تا اینکه‌ اورانیوم انرژی خودش را از کجا به دست می‌آورد جواب خواهد داد. رابرت  ولک نویسنده‌ی این کتاب پروفسور بازنشسته‌ی شیمی در دانشگاه پیترزبرگ است. وی ما‌را در این کتاب خلاقانه با دیدگاه‌های بسیار جالبی نسبت به حقایق علمی آشنا می‌کند.

5-نماد ها و نشانه ها

از نماد ها چه میدانید؟

کتاب اطلاعات عمومی نماد ها و نشانه ها

تا به اکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که از چه زمانی یکسری علامت‌ها و یا ژست‌ها نشانگر یک موضوع خاص شده‌اند؟ مثلا از چه زمانی خندیدن نشانه‌ی خوشحالی شدن شده است؟ جالب است نه؟

برای هزاران سال است که انسان‌ها از طریق نمادها و نشانه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. از یونیفرم‌های مختلف بگیرید تا لوگوی شرکت‌ها. نمادها و سمبل‌ها همه جا هستند. این کتاب به شما کمک می‌کند تااین نمادها و معنی و تاریخ هرکدام را متوجه شوید. مثلا خورشید، شب، ستاره‌ها از خیلی زمان‌های دور به عنوان نشانه و سمبل‌های مختلف در زبان و ادبیات کشور‌های مختلف استفاده می‌شده است. در این کتاب افزایش اطلاعات عمومی شما دلیل تمام این نشانه‌ها را خواهید فهمید.

6-جهان مسطح است

سوادسیاسی و اقتصادی خود را بالا ببرید.

کتاب اطلاعات عمومی جهان مسطح است

توماس ال. فریدمن روزنامه‌نگار آمریکایی و برنده جایزه ادبی پولیتزر است. این کتاب را می‌توان حاصل مطالعات و تجربیات فردی او در شغل روزنامه‌نگاری دانست. کتاب رویدادهای دو دهه گذشته دنیا را از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بررسی می‌کند. نویسنده با تحلیل مسائل مختلف نیم‌نگاهی هم به آینده جهان و تأثیرات دنیای دیجیتال دارد. در واقع می‌توان کتاب را تاریخچه‌ قرن بیست‌ویک تاکنون دانست. اگر از علاقه‌مندان به سیاست و اقتصاد هستید، مطالعه این کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی را از دست ندهید.

7-در یک چشم به هم زدن

تقویت ناخودآگاه ذهن

کتاب اطلاعات عمومی در یک چشم به هم زدن

مغز و ناخودآگاه ما چه نقشی در تصمیم‌های آنی ما دارند؟ پاسخ این سؤالات در کتاب «در یک چشم به‌هم زدن» پیدا می‌شوند. در این کتاب می‌بینیم که چطور تصمیم‌های ما در ذهنمان شکل می‌گیرند و چه چیزهایی بر شکل‌گیری‌شان اثر می‌گذارند. این کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی درباره دنیای مغز و ناخودآگاه انسان مناسب است. اگر به این موضوع علاقه دارید، این کتاب اطلاعات جالبی در اختیارتان می‌گذارد.

8-فیزیک ناممکن‌ها

فیزیک را درک کنید.

کتاب اطلاعات عمومی فیزیک ناممکن

میچو کاکو صاحب نظریه جنجالی و شگفت‌انگیز دنیاهای موازی است. او در این کتاب نه فقط این نظریه که بسیاری از پدیده‌های به‌ظاهر ناممکن مانند سفر در زمان و ساخت بشقاب‌پرنده را هم شرح می‌دهد. نکته‌ای که سبب محبوبیت این اثر می‌شود زبان بسیار ساده آن است که به درک بهترش کمک می‌کند. اگر شما هم از طراف‌داران دنیای علم هستید، این کتاب برای شمابسیارمفید است. این کتاب با بررسی رویدادهای به‌ظاهر ناممکن، شما را شگفت‌زده می‌کند.

9-جهان در ۱۰۰ سال آینده

پیشبینی اینده

کتاب اطلاعات عمومی جهان در 100 سال اینده

جورج فریدمن، آینده‌پژوه آمریکایی، در حوزه جمع‌آوری اطلاعات و پیش‌بینی آینده سیاسی کشورها به‌‌ویژه آمریکا فعالیت می‌کند. او بر اساس اطلاعاتش، کشورهای قدرتمند دنیا و رقیب‌هایشان را از لحاظ سیاسی و اقتصادی بررسی می‌کند. این کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی شما درباره مسائل سیاسی کشورهایی چون انگلستان، امریکاوژاپن و چین را بالا توصیه می‌شود. اگر از افرادی هستید که اخبار های جهان را پیگیری می‌کنند، این کتاب اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار میدهد.

موفقیت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.